Suburban Rugby's Finest

15 September 2018

Suburban Rugby's Finest

The NSW Suburban Rugby Union finished the 2018 season in style at its Presentation Night last Friday, held at The Establishment and hosted by John Morrison.

Mosman Rugby Club topped off an historic season in which they celebrated their 125th anniversary and broke a 22 year club championship drought by being named the Union's Club of the Year.

Petersham's Charlie Gamble took home the Kentwell Medal for 1st Division's best & fairest.

Ryan Casey and Luke Williams were named Coaches of the Year, in recognition of an outstanding season for Blue Mountains.

And in a wildly popular and emotional announcement, the Union was delighted to award the Peter Kelly Medal for Service to Rugby to Manly Savers' 35-year veteran, Jan Tricker, 

Congratulations to all the night's winners:

Kentwell Medal

Charlie Gamble

Petersham

Barraclough Medal

Patrick Maile

Forest

Clark Medal

Matt Hayter

Barker Old Boys

McLean Medal

David Maconachie

Canterbury

Jeffrey Medal

Tuafale Meni

Merrylands

Meldrum Medal

Sonny Tauariki

Engadine

Colts Medal

Ben Rooney

Hunters Hill

     

Coach of the Year

Ryan Casey &

Luke Williams

Blue Mountains

     

Peter Kelly Medal

for Service to Rugby

Jan Tricker

Manly Savers

     

NSWSRU Club of the Year

Mosman

 

Div 1 Club of the Year

Mosman

 

Div 2 Club of the Year

Blue Mountains

 

Div 3 Club of the Year

Barker Old Boys

 

Div 4 Club of the Year

Canterbury

 

Div 5 Club of the Year

Merrylands

 

Div 6 Club of the Year

North Cronulla

 

 

The Union also congratulates our 2018 Premiers and Club Champions:

Inter-Divisional

 

 

Club Champions

Cowboy Cup

Mosman

Div One

 

 

Club Champions

Bruce Graham Shield

Mosman

1st Grade

Kentwell Cup

Petersham *

2nd Grade

Burke Cup

Mosman

Colts

Barbour Cup

Mosman * (undefeated)

3rd Grade

Whiddon Cup

Knox *

4th Grade

Judd Cup

Colleagues

5th Grade

Sutherland Cup

Mosman

Div Two

 

 

Club Champions

Reliance Shield

Blue Mountains

1st Grade

Barraclough Cup

Blue Mountains

2nd Grade

Stockdale Cup

Forest

Colts

Robertson Cup

St Patrick's

3rd Grade

Blunt Cup

Blue Mountains *

4th Grade

Richardson Cup

St Patrick's *

Div Three

 

 

Club Champions

Doc Harris Shield

Barker Old Boys

1st Grade

Clark Cup

HAC

2nd Grade

Farrant Cup

HAC * (undefeated)

Colts

Nicholson Cup

Barker Old Boys

3rd Grade

Campbell Cup

Barker Old Boys * (undefeated)

Div Four

 

 

Club Champions

Herlihy Shield

Sydney Irish

1st Grade

McLean Cup

Sydney Harlequins

2nd Grade

Grose Cup

Canterbury

3rd Grade

Walker Cup

Canterbury

Div Five

 

 

Club Champions

David Swan Shield

Merrylands

1st Grade

Jeffrey Cup

Menai *

2nd Grade

Noice Cup

Merrylands * (undefeated)

Div Six

 

 

1st Grade

Meldrum Cup

North Cronulla *

Misc

 

 

Colts

Radford Cup

Eastern Suburbs

 

Halligan Cup

Colleagues

* Denotes minor premiers

More news...

Club Locator

  • Sharing the Spirit of the Game